Adikady_forever
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Plutesc deasupra unei idei pe care o numesc dragoste.Împreunǎ cu frumusețea din inima mea,chipul reprodus al fericirii,voi strǎbate fiecare secundǎ a vieții cu zâmbetul pe buze
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Despre şcoalǎ…

In jos 
AutorMesaj
Adikady
Admin



Mesaje : 182
Data de înscriere : 17/07/2010

Despre şcoalǎ… Empty
MesajSubiect: Despre şcoalǎ…   Despre şcoalǎ… EmptyVin Aug 20, 2010 5:25 am

Un strop de educație pentru fiecare suflet…
Costea Adrian Vladimir
A început ca un vis,nu credeam vreodatǎ cǎ visul va deveni realitate..Nu îmi puneam prea mari speranțe,ştiam cǎ este nevoie de multǎ munca.Dar într-o zi mi-am fǎcut curaj.M-am îndreptat nerǎbdǎtor spre acea clǎdire uriaşǎ pe care toți o numeau şcoalǎ..Prima orǎ a fost asemenea unei poveşti..Prima zi de şcoalǎ..Cu siguranțǎ o aminitre de neuitat.La început mi-a fost fricǎ,dar încet încet,m-am acomodat,pentru cǎ fiecare orǎ era o cǎlǎtorie unde reuşeam sǎ descopǎr cine sunt.Au urmat clipe eterne în timpul cǎrora am cǎlǎtorit în cǎutarea fericirii.
Cǎutam zâmbete la fiecare popas..Totul era un joc,un joc atât de plǎcut..
Au trecut mai bine de 10 ani,şi nici nu am realizat trecerea lor.Sufletul meu pǎşea pe fiecare paginǎ în cǎutarea acelui adevǎr ştiut doar de inima mea.M-am îndrǎgostit nebuneşte de ceea ce numim Fizicǎ..Apoi,o altǎ pasiune mi-a strǎpuns inima..Geografia tuturor celor ce existǎ,natura mi-a devenit prietenǎ.
Apoi am realizat cǎ Filozofia este o ştiințǎ sacrǎ,o viațǎ din fiecare vis.
Matematica a devenit un fel de aliat împotriva fiecǎrui rǎzboi pe care îl purtam cu necunoscutul..Am învǎțat încǎ din prima zi sǎ conjug verbul A Şti şi A Învinge.Dincolo de orice reacție chimicǎ,dincolo de întreaga lume a biologiei,
sau a oricǎrei alte materii,am reuşit sǎ descopǎr o lume care le cuprindea pe toate.Propria mea lume..Alǎturi de prieteni strǎbǎteam întreaga lume în cele 50 de minute ale fiecǎrei ore de curs..Închideam ochii,şi visam..Fiecare cuvânt mǎ fǎcea sǎ tremur.Dar îl lǎsam sǎ pǎtrundǎ în mine,cǎci conştientizam cǎ era singurul leac pentru vindecarea rǎnilor din mine..
Şcoala a fost întotdeauna un loc unde ajungeam cu multe întrebǎri,şi plecam cu multe rǎspunsuri..A fost teritoriul de luptǎ unde doream sǎ câştig informație,
doream sǎ aflu adevǎrul..
Desigur,au existat momente când inima mi-a fost rǎnitǎ..Nu toți te pot înțelege,şi poate cǎ nu întotdeauna ai dreptate..Uneori mintea este paralelǎ,iar atunci se produce şocul..O notǎ strâmbǎ,sau ceva de genul..Dar adevǎrații învingǎtori se ridicǎ..Aşa am fǎcut de fiecare datǎ..Aici eram eu,un învingǎtor,dar drumul era greu,dar ştiam cǎ într-o zi îmi voi îndeplini visul..10 ani,timp în care viața îşi desena drumul fǎrǎ nici un pic de regret.Destinul se înfǎțişa în fața mea.Totul era cum nu-mi închipuiam vreodatǎ..Şi într-o zi,am ales o schimbare.O încǎlcare a unei reguli,o simplǎ aventurǎ.Am plecat mai devreme.Doream sǎ mǎ aventurez în lumea de afarǎ..Sǎ cunosc necunoscutul..A fost frumos la început,dar apoi inima mea a început sǎ suspine..Am înțeles imediat,şi atunci m-am întors.Din nou porțile şcolii se deschideau.Pǎşeam de data asta cu un zâmbet pe fațǎ,.Ştiam cǎ eram pregǎtit..În sfârşit…din nou printre prieteni..
Învațǎ de la cei care au strǎbǎtut lumea,dacǎ vrei cu adevǎrat sǎ fi un om..Şcoala te aşteaptǎ,cu infinite mǎrturisiri..Nu trebuie sǎ te supui,cǎci toți suntem liberi.
Lasǎ-ți mintea liberǎ,lasǎ-te purtat de sentimentele din adâncul fiecǎrui vers.
Vin-o şi tu..Te aşteptǎ o bancǎ,un scaun şi câteva culegeri.O foaie şi un pix.Te aşteaptǎ nişte prieteni care îți vor fi aproape atunci când vei reuşi performanța unui ‘’2 de neuitat’’!

Timp pentru educație…
Costea Adrian


Trǎim într-un nou timp...Deformat datoritǎ problemelor noastre cotidiene.
Traversam acest univers intr-o cǎlǎtorie spre idealuri.Viitorul ne pune în fața unei noi provocǎri: Ştiința îşi dezvǎluie misterele în fața noastrǎ.
Probabil cǎ in acest univers, fiecare secundǎ trǎieşte pentru noi.Însǎ vremurile prin care ne descoperim existența,timpul vieții noastre e un timp menit sǎ educe spiritul nostru.
Timp pentru educație, secunde prin care fiecare informație izbucneşte din fiecare gând.Suntem toți oameni, iar aceastǎ viațǎ pe care o trǎim pe acest pǎmânt este o cǎlǎtorie prin care ne educǎm.Viața conține momente de neuitat, de fericire şi de tristețe.Însǎ,viața noastrǎ este o rugǎciune adusǎ acestui zeu pe care îl numim timp.Fiecare secundǎ este o jertfa adusǎ progresului....Din focul nemuririi,informațiile ne strǎbat gandurile,iar apoi se revarsǎ în jurul nostru.
Fiecare bǎtaie de inimǎ este dovada clarǎ a existenței acestui nou timp.
Purtǎm în noi,în sufletele noastre,dorința de a trǎi mai bine.În zilele prezente,fiecare om este inițiat într-un ritual al educǎrii.Educatia este aici, în noi...Trebuie doar sǎ o acceptǎm.Un om fǎrǎ educație este ca o pasǎre fǎrǎ aripi care încearcǎ zadarnic sǎ zboare.Un om fǎrǎ educație trǎieşte într-o junglǎ...Un om educat este acela care a trǎit întreaga viațǎ în armonie.Şcoala a fost doar un început..Dupǎ aceastǎ lecție a prins curaj.Şi aşa a început sǎ zboare asemenea unei pǎsǎri deasupra oricǎrui vis.Totul a devenit atunci realizabil,cǎci omul a descoperit armonia întregii lumi datoritǎ educației.
Sus In jos
http://adrianvladimircostea.omgforum.net
 
Despre şcoalǎ…
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Adikady_forever :: Creatii personale :: Adikady :: Eseuri-
Mergi direct la: