Adikady_forever
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.


Plutesc deasupra unei idei pe care o numesc dragoste.Împreunǎ cu frumusețea din inima mea,chipul reprodus al fericirii,voi strǎbate fiecare secundǎ a vieții cu zâmbetul pe buze
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 ~Y00lya 23-octombrie-2009..filozofia gândului~

In jos 
AutorMesaj
Adikady
Admin



Mesaje : 182
Data de înscriere : 17/07/2010

~Y00lya 23-octombrie-2009..filozofia gândului~ Empty
MesajSubiect: ~Y00lya 23-octombrie-2009..filozofia gândului~   ~Y00lya 23-octombrie-2009..filozofia gândului~ EmptyLun Sept 06, 2010 12:32 pm

~Y00lya 23-octombrie-2009..filozofia gândului~

Adikady: Bunǎ!
Aadikady:Ce faci?
Y00lya:Salut!
Y00lya: Bine.
Y00lya: Acum am venit de afarǎ.
Y00lya:Tu?
Adikady :Ai ceva timp la dispoziție pentru un interviu?
Y00lya: Da
Y00lya:Am o eternitate
Adikady :Minunat!Atunci,îl voi posta pe forum,aşadar am nevoie de acceptul tǎu,înainte
Adikady :Viațǎ şi literaturǎ…Putem începe?
Y00lya:Da
Adikady: (1)Ce consideri cǎ este omul în raport cu animalele,
plantele,obiecte,etc?
Y00lya:Complicatǎ întrebare
Y00lya: ...
Y00lya:pǎi..stai sǎ mǎ gândesc.
Y00lya:Omul este aşa-zisǎ ființǎ superioarǎ,deoarece,fața de celalelalte ființe sau obiecte,este înzestrat cu rațiune şi sentimente; mai ales sentimente.Dar,din anumite puncte de vedere,poate fi considerat inferior animalelor.Este adevǎrat cǎ omul e plasat "în centrul universului",dar nu ar trebui sǎ profite de poziția lui privilegiatǎ,aşa cum face deja.
Adikady:(2)Tu ce eşti?Te poți descrie puțin?
Y00lya:O entitate banalǎ,comunǎ,dar care ar putea deveni ceva mai mult;îmi trebuie numai curajul,atât.
Adikady:(3)Ce este iubirea?O cunoşti?
Y00lya:Din nefericire nu o cunosc.O definiție exactǎ a iubirii nu pot da. Nimeni nu poate.Pentru mine iubirea este poarta cǎtre eternitate, reprezintǎ nemurirea sufletului!
Adikady:(4)Crezi în existența lui Dumnezeu?
Y00lya:Îmi place sǎ cred cǎ undeva acolo,existǎ un creator atotputernic,omniscient,omniprezent; altfel viața nu ar avea sens.Dar nu pot spune cu certitudine cǎ sunt credincioasǎ.Asta niciodatǎ!
Adikady:Ce îți place,şi ce deteşti la ființa omeneascǎ?
Y00lya:Îmi place faptul cǎ poate fi o ființǎ foarte profundǎ,dar detest cǎ în majoritatea timpului este superficialǎ!
Adikady:(6)Dacǎ ți-ai putea vedea sufletul într-o oglindǎ,cum crezi cǎ ar arǎta?
Y00lya:Nu ştiu.Probabil cǎ ar fi un amalgam de sentimente,trǎiri, dorințe.
Adikady:(7)Cum reacționezi în general când cineva îşi exprimǎ sentimentele fațǎ de tine…Dragoste sau urǎ?
Y00lya:Adicǎ cum reacționez eu la dragoste şi urǎ?
Y00lya:Când îmi spune cǎ mǎ urǎşte,primul lucru e sǎ îl întreb de ce.Probabil cǎ o sǎ stau sǎ mǎ analizez sǎ vǎd ce anume i-a provocat reacția asta.Declarațiile de dragoste mǎ flateazǎ,dar dacǎ ştiu cǎ nu simt şi nu voi simți niciodatǎ acelaşi lucru,aş prefera sǎ nu aflu...
Adikady:(8)Cum comentezi asta:Stins e bǎrbatul fǎrǎ lumina femeii?
Y00lya:Nu comentez.
Adikady :Crezi cǎ e adevǎrat?Sau e o minciunǎ?
Y00lya:Depinde dacǎ respectivul e homosexual...
Adikady:Om normal.se presupune
Y00lya:pǎi da.Şi reciproca e deasemenea valabilǎ..
Adikady:(9)Care crezi cǎ este menirea omului pe pǎmânt?Dar a ta?
Y00lya:Nu ştiu care e menirea omului pe pǎmânt,dar ştiu care e datoria lui principalǎ:sǎ fie fericit.Cât despre menirea mea,aş da orice aceluia care mi-ar spune
Adikady:(10)Ultima intrebare despre viațǎ,apoi literaturǎ.Care este comoara omului?Dacǎ existǎ aşa ceva...
Y00lya:Viața e cea mai de preț comoarǎ a omului.Viața lui,viața din jur; tot ce trǎieşte ar trebui sǎ-l facǎ fericit.
Adikady :şi ce trebuie sǎ facǎ atunci când e nefericit,când totul pare cu neputițǎ?
Y00lya:Omul nu are voie sǎ fie nefericit.Iar atunci când simte cǎ totul apune în jurul lui,trebuie sǎ aştepte calm un nou rǎsǎrit.
Y00lya: Şi este imposibil ca totul sǎ-ți parǎ cu neputințǎ.
Adikady: Iubirea e uneori imposibilǎ...
Adikady:despre literaturǎ
Y00lya: da.deseori chiar!
Y00lya: Dar asta nu înseamnǎ cǎ dacǎ iubirea e imposibilǎ,totul e imposibil,e clar!
Adikady:Aşa e..Dar o gaurǎ neagrǎ poate distruge un univers!
Y00lya:Dacǎ o laşi tu!

Adikady:(1)Te pasioneazǎ?Ce genuri preferi?Care este cartea favoritǎ?Dar autorul preferat?
Y00lya:Pǎi da,îmi place sǎ citesc,mai ales în timpul meu liber.Nu am un gen preferat,îmi plac cǎrțile de aventurǎ în general,dar şi cele cu un strat simbolic bogat.Cartea mea favoritǎ de pânǎ acum este SHOGUN. Un autor preferat nu am,pentru cǎ înainte sǎ-mi dau cu pǎrerea,ar trebui sǎ-i citesc pe toți..
Adikady:(2)Care este cel mai important mesaj gǎsit într-o carte cititǎ?
Y00lya: Am gasit multe mesaje interesante.Ce mi-a cǎpǎtat mie atenția în mod deosebit,a fost ideea despre moarte pe care o aveau japonezii[shogun-ul]
Adikady:(3)Care este rolul literaturii pentru om,şi mai ales pentru tine?
Y00lya:Literatura este foarte importantǎ,ar trebui sǎ facǎ parte din viața oricǎrui om.Fǎrǎ literaturǎ îți este imposibil sǎ înțelegi cele mai simple adevǎruri.Mie literatura îmi deschide noi orizonturi,creeazǎ noi perspective de abordare a lumii şi,mai ales,mǎ ajutǎ sǎ adaptez lumea la realitatea mea
Adikady:(4)Când ai pǎşit pentru prima datǎ pe tǎrâmul literaturii?
Y00lya: ah
Y00lya: a
Y00lya: pǎi de când am învǎțat sǎ citesc..
Adikady:(5)Care este cel mai frumos citat şi cea mai frumoasǎ poveste descoperitǎ într-o carte?
Y00lya:Sunt multe citate,nu aş putea alege.Sublime mi s-au pǎrut haiku-uri-le din shogun
Adikady :Ce ți-a plǎcut la shogun?
Y00lya:totul
Adikady:(6)A fost vreo carte în care te-ai regǎsit?
Y00lya:"iar haiku-uri-le au completat opera” Nu tocmai..Sincer,acum nu imi amintesc;dar,din ce am citit pânǎ acum,nu,altfel mi-aş fi amintit; desigur,am laturi comune cu unele personaje
Adikady:(7)Ce este literatura în comparație cu muzica sau cu pictura?Este literaturǎ arta?
Y00lya:Desigur cǎ este artǎ,ce intrebare...Nu pot sǎ le compar între ele,pentru cǎ sunt moduri foarte diferite de exprimare
Adikady:(8)De unde şi cum alegi cǎrțile pe care le citeşti?Existǎ anumite criterii în alegerea acestora?
Y00lya:Nu.Mǎ apuc de o carte dacǎ mi-o recomandǎ careva,sau dacǎ titlul îmi capteazǎ atenția,deşi,uneori,aleg cartile arbitrar!
Adikady: (9)Cam cu ce se aseamǎnǎ literatura?Sau mai bine zis,ce este literatura?
Y00lya:Este o artǎ în adevǎratul sens al cuvântului, un sublim mod de exprimare;

Y00lya: Ce voi deveni în viațǎ?Un om fericit
Adikady:Omul poate deveni mai mult decât un om în viațǎ?
Dacǎ ai alege un cuvânt care sǎ te defineascǎ,ce cuvânt ai alege?
Y00lya:Dacǎ omul poate deveni mai mult decât un simplu om? Pǎi defineşte cuvântul om.Omul nu este "doar",omul e om şi atât.
Y00lya:"eu"
Adikady:Bun,mulțumesc foarte mult pentru rǎspunsuri
Adikady:Îmi dai voie sǎ public acest interviu pe forum?
Y00lya:Da..alfel nu rǎspundeam la întrebǎri,nu crezi?
Adikady (10/23/2009 9:04:11 PM): ba da

*ps:sper cǎ ți-au plǎcut întrebǎrile mele,doresc sǎ recunosc cǎ mi-au plǎcut rǎspunsurile tale.

Iar acum,dragi prieteni,spuneți-vǎ pǎrerea.Acest interviu este fǎcut unei persoane din afarǎ,s-ar putea sǎ nu o cunoaşteți.Are 16 ani,şi este din Motru,Gorj,România...mai multe,nu vǎ pot spune..
Sus In jos
http://adrianvladimircostea.omgforum.net
 
~Y00lya 23-octombrie-2009..filozofia gândului~
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Copilǎrie (2009)

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Adikady_forever :: Creatii personale :: Adikady :: Alte creatii-
Mergi direct la: